top of page

ПОЛОЖЕННЯ про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладах, установах, організаціях, підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України

Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затверджене наказом Міністерством соціальної політики України від 30.03.2017 № 526

Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу, затверджене наказом МОН  від 16.05.2019 № 659

Безпека життєдіяльності дитини: завдання Базового компонента дошкільної освіти

     Загальновідомо, що дитинство це унікальний період у житті людини, саме у цей час формується здоров'я, відбувається становлення особистості. Досвід дитинства багато в чому визначає доросле життя людини. На початку шляху поруч із беззахисним і довірливим малюком перебувають найголовніші в його житті люди - це батьки та вихователі. Завдяки їхньому коханню, і турботі, емоційної близькості й підтримки, дитина росте, і розвивається, в неї виникає довіра до світу й оточуючих її людей. Нам із Вами хотілося б нашим дітям щастя. І всі наші спроби уберегти їхню особистість від бід і знегод продиктовані цим

     Ми ще хочемо, щоб їхнє життя було розумним і святковим, наповнене багатим змістом, сонячним і везучим. Але головне - навчити їх почати бути щасливими. Сьогодні реальність така, що у сучасному світі ніхто не застрахований ні від соціальних потрясінь, ні від стихійних лих, ні екологічних катаклізмів, ні від подальшого зростання злочинності, ні від економічній нестабільності. На жаль наша ментальність «ігнорує» безцінність людського життя, тому «надзавдання» у тому, щоб діти зрозуміли: людський організм - складний, але водночас  це вразливе створіння природи, і, своє добре здоров'я, своє життя треба вміти берегти, й захищати.

    Про актуальність цієї теми можна говорити багато і буде головне. Як зберегти здоров'я дітей? Як допомогти йому розібратися в різноманітті життєвих ситуацій? Як навчити допомагати одна одній?

Багато педагогів доходять думки, що не можна ростити дітей «відчужених» від життя. І тому невипадково в складний перехідний час життя нашої Батьківщини, колективи багатьох дошкільних освітніх закладів почали шукати змогу плідної праці по «основам безпеки дітей дошкільного віку». І цей пошук неможливий без підкріплення нормативною базою.

Одним із таких документів є Базовий компонент дошкільної освіти в Україні. В ньому зведено норми і положення, що визначають державні вимоги до рівня освіченості, розвиненості та вихованості дитини.

Де ж саме прописані ці вимоги з питань ОБЖД.

     Освітня лінія «Особистість дитини» 

    Диференціює поняття «безпечне» і «небезпечне», усвідомлює важливість безпеки життєдіяльності (власної та інших людей).

Знає правила безпечного перебування вдома, у дошкільному закладі, на вулиці, на воді, на льоду, на ігровому, спортивному майданчиках.

   Орієнтується у правилах поводження з незнайомими предметами та речовинами; пожежної та електробезпеки; користування транспортом; в основних знаках дорожнього руху тощо.

Знає та може скористатися номерами телефонів основних служб допомоги (пожежної, медичної, міліції).

Знає до кого можна звернутись у критичній ситуації.

Володіє навичками безпечної поведінки у разі проявів агресивності з боку однолітків або дорослих.

    Освітня лінія «Дитина в соціумі» 

Розуміє, що чужі – це люди, які між собою не знайомі (перехожі на вулиці, пасажири у транспорті, відвідувачі магазину, глядачі  в театрі тощо); поводитись з ними обачно, стримано, чемно.

У разі нагальної потреби (загубилась у натовпі, магазині, іншому людному місці) може звернутися по допомогу до незнайомої людини – до водія чи контролера в транспорті. продавця чи охоронця (міліціонера) в магазині тощо.

Користується елементарними правилами самозбереження : не бере від незнайомців солодощі, іграшки, не зваблюється пропозицією покататися на машині, не розповідає чужим про себе, свою сім’ю, родину, місце проживання тощо.

Володіє правилами поведінки у конфліктних ситуаціях.

Відчуває межу припустимої поведінки.

Уникає гострих суперечок, намагається порозумітися. Передбачає наслідки своїх негативних дій, розуміє причини виникнення непорозумінь.

    Освітня лінія «Дитина у природному довкіллі»

    Має уявлення про зливи, блискавку, грім, град. Вміє безпечно поводитись під час грози.

Має уявлення про заметіль, хуртовину, ожеледицю. Вміє вдягатися та поводитися під час несприятливої зимової погоди.

Орієнтується в основних властивостях вогню: корисних (зігріває, допомагає приготувати їжу) та небезпечних, руйнівних (швидко поширюється, знищує все на своєму шляху). Знає, що пожежу може спричинити блискавка, необачне поводження людини з вогнем.

Має елементарні уявлення про шторм, землетрус.

Уміє розрізняти найпоширеніші їстівні та отруйні гриби, ягоди, дотримується правил безпеки щодо них.

    Освітня лінія «Дитина у світі культури»

    Називає основні технічні засоби та побутове приладдя, що використовується в домашньому господарстві. Знає правила користування та безпечного поводження з ними. Знаходить у предметному середовищі безпечне й небезпечне.

Знає, що вулиця поділяється на проїзну та пішохідну частини. Називає різні види транспорту, їхнє призначення. характерні особливості. Обізнана з правилами дорожнього руху та керується ними.

Завідувач має керуватися Правилами пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08.09.2016 за № 1229/29359.

    Керівник закладу дошкільної освіти спільно з відповідними службами (відповідальними особами) має здійснювати систематичний контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних норм, правил протипожежної і особистої безпеки, правил цивільного захисту у всіх приміщеннях закладу.

Пожежну безпеку в закладі дошкільної освіти забезпечують завдяки організаційним і практичним заходам, які проводять щорічно на початку навчального року. Керівник наказом затверджує протипожежний режим, що містить порядок:

• утримання шляхів евакуації (план евакуації оформлюється на кожен поверх будинку окремо);

• проїзду та стоянки транспортних засобів;

• відключення від мережі електроживлення обладнання та

вентиляційних систем у разі пожежі;

• огляду приміщень, будівель після закінчення занять і роботи закладу освіти;

• проходження посадовими особами навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів і занять з пожежно-технічного мінімуму;

• організації експлуатації й обслуговування наявних засобів

протипожежного захисту;

• проведення планово-попереджувальних оглядів електроустановок, опалювального, вентиляційного, технологічного, а також навчального обладнання;

• скликання у разі виникнення пожежі членів пожежно-рятувального підрозділу добровільної пожежної охорони, посадових осіб, відповідальних за пожежну безпеку, виклику вночі, у вихідні та святкові дні;

• дій у разі виникнення пожежі: порядок і спосіб оповіщення учасників освітнього процесу, послідовність їх евакуації, виклику пожежно-рятувальних підрозділів, зупинки технологічного та навчального устаткування, вимкнення електроустановок, застосування засобів пожежогасіння тощо.

     У куточку пожежної безпеки повинні бути розміщені плакати про заходи пожежної безпеки, інструкція з пожежної безпеки, список добровільної пожежної дружини з їхніми обов’язками.

     Під час перевірки закладу освіти з питань пожежної безпеки слід мати такі документи:

1) акти про укомплектованість внутрішніх пожежних кранів:

внутрішні пожежні крани повинні бути укомплектовані рукавами й приєднаними до них стовбурами, розміщені в настінних шафах і опломбовані. У місцях з’єднання пожежного рукава із краном і зі стовбуром повинні бути гумові ущільнювальні прокладки. На дверцятах шафи повинен бути нанесений літерний індекс із порядковим номером і номер телефону найближчої пожежної частини;

2) акти про технічне обслуговування і перевірку працездатності внутрішніх пожежних кранів:

внутрішні пожежні крани не рідше двох разів у рік (навесні й восени) повинні перевірятися на працездатність пуском води. Довжина компактного струменя повинна бути не менше 17 м. Після цього пожежні рукави просушують і перекочують на нове укладання;

3) акт про наявність покажчиків пожежних гідрантів (для тих закладів освіти, що мають такі гідранти).

    Пожежні гідранти повинні перебувати в справному стані, перевірятися не рідше двох разів на рік на водовіддачу зі складанням акта, а в зимовий час повинні бути утеплені й очищатися від снігу й льоду;

4) акти про своєчасність перевірки й перезарядження вогнегасників:

приміщення закладу освіти повинні бути забезпечені вогнегасниками відповідно до норм;

5) акти про технічне обслуговування систем протипожежного захисту (СПЗ):

приміщення закладу обладнуються СПЗ відповідно до ДБН 6.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

6) акти про стан евакуаційних проходів, виходів, коридорів, тамбурів і сходів:

евакуаційні проходи, виходи, коридори, тамбури й сходи не повинні захаращуватися будь-яким устаткуванням і предметами. У коридорах, холах, на сходових клітках евакуаційних виходів повинні бути попереджувальні та вказівні знаки безпеки;

7) акти про стан горищ:

двері або люки горищ повинні бути постійно замкнені. На дверях або люках горищних приміщень повинні бути написи з визначенням місця зберігання ключів. Обробка дерев’яних конструкцій горищних приміщень вогнезахисним засобом повинна проводитися не рідше одного разу на 3 роки зі складанням акта.

8) акти (за потреби) про стан зберігання фарб, лаків, розчинників й інших легкозаймистих рідин:

фарби, лаки, розчинники й інші легкозаймисті рідини повинні зберігатися в окремих будівлях — складах.

 

                                            Правила пожежної безпеки для дітей: пам’ятка

                                                                                Щоб не сталося пожежі

 

  • Не грайся із сірниками та запальничками

  • Не розпалюй самостійно багаття

  • Не вмикай без дорослих чайник, праску та інші електричні прилади

  • Не грайся рідиною, що легко займається (бензин, гас тощо)

  • Не бери до рук петарди та інші піротехнічні засоби

 

 Що робити у разі пожежі

 

  • Не панікуй

  • Повідом дорослих

  • Подзвони за номером 101

  • Закрий рот та ніс вологою тканиною

  • Виходь із приміщення, плазуючи підлогою

 

Як донести правила пожежної безпеки до вихованців

 

  • Виділіть із загальних правил поведінки під час пожежі ті пункти, які стосуються саме дітей

  • Розповідайте про правила доступною для дітей мовою, використовуючи замість термінів яскраві порівняння

  • Закріпіть теоретичні знання практичними заняттями — покажіть, як потрібно плазувати підлогою та захищати органи дихання від диму.

  • Прорепетируйте, як дитина буде повідомляти дорослим про займання чи дзвонити за номером 101

  • Поясніть, що таке «паніка» і чому важливо її уникнути

  • Покажіть, як рухатися до аварійного виходу саме з вашої групової кімнати

  • Додайте до своєї розповіді фотоматеріали та відео, що відповідають віку дітей

  • Створіть разом з дітьми малюнок чи інший виріб на тему вогню і правил пожежної безпеки

 

     Правила пожежної безпеки для дітей потребують системного вивчення

 

     Використайте на заняттях фізкультхвилинки на тему пожежної безпеки та розкажіть про властивості полум’я, провівши цікаві досліди з вогнем.

 

Зверніть увагу! Не залякуйте дітей вогнем, а поясніть вихованцям, що він однаково може приносити користь та нещастя — усе залежить від того, як з ним поводитись.

 

    Що робити вихователю під час пожежі: коротко  

Коли сталася пожежа:

  • Повідомте про це за телефоном 101, вкажіть повну назву об'єкту, де виникла пожежа, назвіть своє прізвище та посаду

  • Через систему оповіщення оголосіть про можливу небезпеку

  • Розпочніть евакуацію людей з будівлі

  • Сповістіть про пожежу адміністрацію навчального закладу

  • Починайте гасити пожежу безпечними для життя та здоров'я засобами

  • Зустріньте рятувальну групу та чітко проінформуйте їх, яка ситуація зараз

 

     Як оповістити про лихо, якщо сталася пожежа в дитсадку

 Під час евакуації:

  • Визначте оптимальні шляхи виходу з небезпечної зони

  • Не допускайте паніки серед дітей

  • Не залишайте вихованців без нагляду

  • В першу чергу евакуюйте дітей молодшого віку та хворих

  • В холодну пору, якщо ситуація дозволяє, допоможіть старшим дітям старших одягнути теплий одяг чи взяти його з собою.

  • Дітей молодшого віку винесіть, загорнувши у ковдри

  • Ретельно перевірте усі приміщення, щоб пересвідчитися, чи усі діти опинилися в безпеці

  • Залишаючи будівлю, зачиняйте за собою двері та вікна

  • Після евакуації перерахуйте за списком усіх дітей

  • Встановіть чергових, які контролюватимуть, щоб ніхто не повернувся до будівлі

 

Що потрібно робити дітям у випадку пожежі: корисні знання і навички

  • Повідомити про займання будь-яких дорослих — сусідів, перехожих і так далі Телефонуючи за номером 101, вказати точну адресу свого місцеперебування та іншу важливу інформацію

  • Зачинити вікна та двері, щоб полум’я не поширювалося

  • Одягнути на голову вологу тканину, облитися водою

  • Якщо поблизу рідини немає, помочитися на свою футболку та одягнути її на голову

  • За можливістю вийти з приміщення

  • Пересуватися поповзом

  • Переходячи особливо задимлені ділянки, затамувати подих.

bottom of page